Festival Překročme řeku ukáže živou Svitavu, hrát bude Laura a její tygři

Třetí ročník festivalu nabídne program celkem na 14 místech na nábřeží Svitavy

Festival Překročme řeku 2017
Festival Překročme řeku 2017
Třetí ročník festivalu nabídne program celkem na 14 místech na nábřeží Svitavy. Festival proběhne v sobotu 19. srpna a záštitu nad ním převzal primátor města Brna Petr Vokřál a představitelé jednotlivých městských částí.

Program festivalu: Festival Překročme řeku – Nábřeží Svitavy

„Tématem letošního ročníku je Živá Svitava. Chceme obyvatelům i návštěvníkům města Brna ukázat, že díky řece Svitavě mají ve svém bezprostředním okolí kousek skutečné přírody“, popisuje základní myšlenku festivalu předseda pořádajících spolků Černovické sdružení a Brněnská nábřeží Ladislav Kotík.

K této myšlence se v letošním roce přihlásila celá řada spolků, příspěvkových organizací a firem, které se zapojily do přípravy a organizace festivalu.

„Hlavní scéna je i letos situována na Černovické nábřeží a zaplní se především hudební produkci“, říká projektová manažerka festivalu Silvie Sanža.

Hudební nabídku pro festival připravil legendární klub Stará Pekárna a v rámci ní se představí především brněnské kapely. Hlavním hudebním hostem bude kapela Laura a její tygři, která vystoupí od 17 hodin. Celý festival začne v 10 hodin dopoledne, v 11 hodin bude u hlavního pódia připravena neckyáda a ve 12:30 závod plastových kačenek. Ve 21 hodin program zakončí představení Divadla Feste s názvem Samá voda, vytvořené přímo pro tento prostor a akci. Divadelní představení se  letos zopakuje během měsíce září v městských částech Husovice a Maloměřice. Kromě toho je možné se těšit na aktivity a dílničky pro děti, prohlídku areálu bývalých městských jatek a Parního pivovaru Hauskrecht nebo třeba závody s terénními RC autíčky na ovládání. Organizátoři využijí i vlakovou vlečku, po níž na festival přijede parní vlak s historickými vozy, ve kterých bude během cesty hrát kapela Blues Station. V dalších vagonech budou také umístěny dvě výstavy. Jedna z nich fotograficky dokumentuje projekt Brundibár z ghetta, druhá se věnuje romskému holocaustu, který začínal právě v místech městských jatek. Vlak nejdříve zastaví za obchodním domem Albert na Tkalcovské a v 13:30 dorazí k hlavnímu pódiu.

Pokud se návštěvník vydá proti proudu řeky, narazí na ulici Zvěřinova na výstavu s názvem Živá Svitava. Jejím úkolem je mapovat minulost, současnost a budoucnost nábřeží. Představí zajímavá místa kolem řeky a také projekty, které se v jejím okolí chystají. Ještě dál proti proudu bude možné překročit řeku do Židenic. Poblíž mostu na ulici Tkalcovská, který spojuje hned tři městské části, nabídnou společný program společenské centrum Karas a žideničtí hasiči a také organizátoři zářijového festivalu Svitava pod parou.

Hned několik aktivit je připraveno v brněnských Husovicích. Na Plácku IQ Roma Servis bude možné ochutnat romskou kuchyni nebo se zúčastnit workshopu s romskými fotbalisty. Během dvou prohlídek budou mít účastníci festivalu možnost se podívat do husovické trolejbusové vozovny a bohatý program je čeká v blízkosti Briessovy sladovna na Gargulákově ulici. Kulturní středisko Omega připravilo program u splavu, jehož součástí bude třeba kanoistika s husovickými hasiči, a společnost Yotiva promítne na velkoplošné obrazovce dokumenty o řece Svitavě a Briessově sladovně. O několik set metrů dál nabídne svůj program Kulturní centrum Sibiř.

Novinkou letošního ročníku je především bohatá nabídka v Maloměřicích a Obřanech. Místní Obrspolek připravil pirátské aktivity na konečné tramvaje v Obřanech a další festivalové stanoviště u Obřanského mostu. Nejvzdálenějším místem, které se letos do festivalu zapojí, je potom kovárna u cyklostezky do Bílovic nad Svitavou.

Další novinkou je lepší propojení jednotlivých částí festivalu. Pro návštěvníky je připravena celonábřežní hra a ti, kdo rádi chodí kolem Svitavy s otevřenýma očima, mohou hledat správné řešení tajenky, která ukrývá jméno jednoho brněnského architekta.

Cílem pořadatelů festivalu není jen festival samotný, ale dlouhodobá snaha o zatraktivnění veřejného prostoru kolem brněnských řek. Samotnému festivalu předchází úklidová akce Piknik NaČisto, která se uskuteční v sobotu 12. srpna. V rámci této akce budou dobrovolníci uklízet okolí řeky a vyrábět lavičky z palet a další mobiliář. Ty budou stejně jako loni následně umístěny na břehy Svitavy. Sraz účastníků je v 10 hodin na Černovickém nábřeží.

Kromě vlastního festivalu se pořadatelé svitavskému nábřeží věnují dlouhodobě. Postupně se rozvíjí a doplňuje webový portál nabrezisvitavy.cz, který mapuje historii i současnost okolí řeky. V loňském roce vznikla mapy pro všechny, kteří chtějí objevovat řeku Svitavu, v letošním roce již zmíněná výstava, která bude následně putovat i po městských částech. Během následujících měsíců bude díky dotaci města Brna vytvořen výukový program pro mateřské a základní školy.

Kontakty:

Ing. Ladislav Kotík, předseda Černovického sdružení a Brněnská nábřeží z. s. – 734 656 367, kotik@nabrezisvitavy.cz

Bc. Silvie Sanža, projektová manažerka festivalu Překročme řeku – 608 417 817, sanza@nabrezisvitavy.cz

Festival Překročme řeku 2017
Festival Překročme řeku 2017

Tisková zpráva

Dnešní Brno 61 článků
Dnešní Brno - informace z Brna.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..