Mlčení, které rozhodně není zlato

Od politiků a jejich úředníků se na položené otázky očekávají odpovědi, mlčení je podivné

Letiště Brno-Tuřany
Letiště Brno-Tuřany

V pořekadle „mlčeti zlato, mluviti stříbro“ má být ukryta životní moudrost. Možná. Jsou však případy, kdy pořekadlo neplatí. Od státní správy a politiků očekáváme transparentnost a pravdomluvnost. Pokud se politiků a jejich úředníků na něco ptáme, očekáváme odpovědi. Mlčení je podezřelé – jako kdyby někdo něco záměrně tajil.

Když zastupitelka Hana Kašpaříková požádala hejtmanovy úředníky o vydání auditu kontroverzních smluv pronájmu brněnského letiště, zřejmě také očekávala odpovědi. Mlčení úřadu ji asi nepotěšilo, ale zájem o audit smluv se výrazně zvýšil.

Mlčení úřadu není jen otázkou politické kultury. Jde rovněž o právní problém. Zákon o svobodném přístupu k informacím úředníky občas děsí kvůli nejrůznějším kverulantům. V obci Seč v severních Čechách rezignovali všichni zastupitelé, neboť byli zavaleni žádostmi o informace od jediného občana. Studenti práv museli kvůli předmětu správní právo hromadně žádat úřady o sdělení, kolik toaletního papíru spotřebovali. Úředníkům nezbývalo než všem odpovědět a stěžovat si děkance.

Informační zákon sice může být zneužit, ale má svůj význam. Právě v takových situacích jako je kauza pronájmu brněnského letiště. Proč se výsledky auditu tedy tají?

Oficinální stanovisko zní, že by zveřejněním byla porušena autorská práva advokátní kanceláře KŠD Legal, která audit zpracovávala. Takový názor není úplně mimo. Nejvyšší správní soud potvrdil, že právní analýza je autorským dílem. To ovšem ještě neznamená, že je nutné ji tajit. Většina děl jejich autoři zpracovávají právě proto, že se zveřejní. Znáte snad režiséra, který tají svůj film? Nebo malíře, který nechce vystavit své obrazy?

Klíčová je tedy původní dohoda kraje a advokátní kanceláře. Zdá se mi ovšem divné, že krajský úřad si objedná zpracování auditu a advokátní kancelář odpoví, že objednávku přijímá, ale audit nikdy nesmí zveřejnit. Z mého pohledu to byly vyhozené peníze – nikoli hejtmanovy, ale naše.

Právník, který zpracovává audit pro úřad, zřejmě musí počítat s tím, že se zjištěnými informacemi bude úřad dále nakládat, a to veřejně. Odmítat nyní zveřejnění auditu s odkazem na ochranu autorských práv je tak přinejmenším podezřelým mlčením – mlčením, které rozhodně není zlatem.

Vít Křížka

Dnešní Brno 61 článků
Dnešní Brno - informace z Brna.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..